Wrzeciennik – jedna z najważniejszych części obrabiarki CNC


Już niejednokrotnie wspominaliśmy, że wrzeciono to serce każdej obrabiarki. Wrzeciono jednak to element nieco większego zespołu — wrzeciennika. Tutaj zasada jest prosta: te elementy działają zespołowo, więc przyjrzyjmy się im w takim ujęciu. Czym zatem jest wrzeciennik? To nic innego, jak zespół, który jest częścią obrabiarki skrawającej. Składa się z ułożyskowanego wrzeciona oraz przekładni i sprzęgieł przenoszących napęd z silnika na wrzeciono.

Wrzecienniki dawniej i dziś

Dawniej, w obrabiarkach konwencjonalnych wrzeciennik był integralną częścią maszyny. Był projektowany przez konstruktora obrabiarki razem z całą obrabiarką. Obecnie, gdy obrabiarki są już raczej produkowane modułowo – najpopularniejsze są zintegrowane jednostki wrzecionowe. Nie trzeba się bardzo natrudzić, aby je zamontować, a poszczególne moduły mają określone parametry robocze – więc dopasowanie jest o wiele prostsze.

Obecnie w produkcję wrzecienników, czy dokładniej mówiąc: modułowych zespołów wrzecionowych, są zaangażowani także dostawcy łożysk. To naturalna kolej rzeczy – firmy, które zajmują się łożyskowaniem podzespołów obrabiarek, zajmują się przecież także łożyskowaniem wrzecienników. Mowa tutaj o jednostkach wrzecionowych przeróżnych rodzajów maszyn: od frezarek i centrów obróbkowych, przez tokarki, po szlifierki.

Jest to spore ułatwienie przy projektowaniu maszyn – przy niewielkich kosztach od razu można przetestować, które systemy łożysk najlepiej się sprawdzą w danym przypadku. Oczywiście byłoby to niemożliwe przez wcześniejszej unifikacji wymiarów. Może i obecne rozwiązania nie są tak „spersonalizowane”, jak dawniej, ale też popyt na maszyny, w tym głównie maszyny CNC jest tak duży, że wprowadzenie modułów i standardów było o wiele bardziej korzystne.

Modularyzacja

Co branża CNC zyskała na modularyzacji? A co zyskali producenci i dostawcy? Jak już wyżej wspomnieliśmy – to bardzo duży atut, że już na etapie projektowania maszyny, można testować różne łożyska tak, by dobrać najlepsze do konkretnych warunków pracy. Będzie miało to wpływ zarówno na jakość, jak i szybkość obróbki.

Przykładowo – w obrabiarkach CNC, gdzie liczy się efektywny czas pracy i to, aby obróbka była ekonomiczna – każdy dzień przestoju generuje duże straty dla firmy. Jeśliby zastosować skomplikowane systemy łożyskowania, w przypadku awarii, naprawa będzie trwała długo – a to automatycznie pociągnie za sobą duże koszty eksploatacji. Dlatego właśnie w maszynach CNC zazwyczaj stosuje się moduły łatwe w montażu i demontażu.

Bardziej szczegółowo o rodzajach łożysk pisaliśmy TUTAJ.

Zastosowania i właściwości wrzecienników

Duży wybór wrzecion i możliwość stosowania przy nich wielu rodzajów łożysk, m.in. walcowych, hydrostatycznych, czy hydrodynamicznych dają duże pole do popisu dla konstruktorów obrabiarek CNC. Można z wyprzedzeniem przewidzieć i wyprodukować rozwiązanie, które zadowoli odbiorców i sprosta warunkom pracy – niewątpliwie pomaga przy tym standaryzacja.

Wrzeciona wysoko precyzyjne

Najczęściej są cenione i rozchwytywane przy obróbce wysoko precyzyjnej, ze średnimi i dużymi posuwami. Cechuje je duża dokładność i sztywność, a także duży zakres prędkości obrotowych przy stałej mocy oraz dobra prędkość obliczeniowa.

Małe wrzeciona frezarskie i wiertarskie

Jak nazwa wskazuje – używamy ich na małych maszynach, do obróbki małymi narzędziami. Mogą też służyć jako dodatkowe wrzeciona. To niewielkie i nieskomplikowane wrzeciona, jednak posiadają wysoką prędkość obrotową. Natomiast moc w tym wypadku będzie raczej mała, w porywach do średniej.

Wrzeciona narzędziowe

Można je spotkać zarówno ja frezarkach, jak i tokarkach czy szlifierkach. Są raczej stosowane np. jako oś C. Nie posiadają żadnych elementów przenoszących napęd, są niejako odciążeniem od sił pochodzących z przekładni.

Szybkoobrotowe narzędzia szlifierskie

Świetnie sprawdzają się w szlifowaniu prędkościowym i wewnętrznym. Charakteryzują się dużą mocą przy bardzo wysokiej prędkości obrotowej.

Wysoko prędkościowe wrzeciona frezarskie i wiertarskie

Czyli wrzeciona do „zadań specjalnych”, jak m.in. obróbka aluminium. Ich zaletą jest możliwość pracy przy wysokiej prędkości obrotowej oraz zachowanie dużej mocy w zakresie wyższych prędkości.

Inne funkcje zespołów wrzecionowych

Warto wspomnieć także, że obecnie układy wrzecionowe w obrabiarkach CNC to mają dość elastyczne zastosowanie. Co to oznacza? Mogą także spełniać inne funkcje, jak np. mocowanie narzędzie, doprowadzanie chłodziwa lub oczyszczanie gniazda do mocowania narzędzia podczas jego zmiany.

Obecnie większość produkowanych wrzecienników można montować jako wymienne moduły na odpowiedniej powierzchni przyłączeniowej, która znajduje się w maszynie CNC. Wrzeciona są napędzane zewnętrznym silnikiem elektrycznym prądu stałego lub przemiennego poprzez przekładnię pasową. Jeśli zaś chodzi o wygląd samych wrzecion, to są krótkie i mają stosunkowo dużą średnicę – wszystko po to, aby utrzymać odpowiednią sztywność statyczną.

Jeśli wrzeciono w Twojej obrabiarce nie działa, zgłoś się do nas! Wystarczy, że wypełnisz FORMULARZ, a nasi serwisanci przeanalizują go i skontaktują się z Tobą w przeciągu 24h, by go rozwiązać. 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments